تماس ها    نفت    گاز    پتروشیمی    پالایش و پخش    بهینه سازی مصرف    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    بازنشستگان    عمومی   پنجشنبه، 7 مهر 1390 - 08:01   
  رونمایی از چهار کاتالیست مهم و بومی شده صنعت پتروشیمی        
- اندازه متن: + -  کد خبر: 12096 سه شنبه، 5 مهر 1390 - 09:18
دکتر منصور معظمی*
توسعه گازرسانی تا کجا و با چه هزینه؟
در خبرها آمده بود که رشد سالانه گاز حدود 7 درصد و در 6 ماهه اول 1390 یک میلیون و چهارصد هزار مشترک جدید پذیرفته شده اند. برای هر ایرانی منصف این خبر می تواند خوشحال کننده باشد.
  

حقیقتاً در سال های بعد از انقلاب اسلامی با تمرکز دولت ها بر روی سرمایه گذاری روی گاز طبیعی موجب شده است که سهم گاز در سبد الگوی انرژی کشور رشد بسیار قابل توجهی پیدا کند و جانشین نفت و فرآورده های میان تقطیر گردد. به نظرم این سیاست اصولی و درست بود. امروزه وقتی به عملکرد و ضعف گاز کشور نگاه می کنیم در می یابیم که توسعه صنعت گاز همراه با صنعت بالا دست نفت نبوده است و آنچه امروز به عنوان معضل با آن روبرو هستیم عدم تطابق یا هماهنگی دو بخش با هم می باشد: گاز کشور یا از گاز همراه نفت و یا از میادین مستقل تولید می شود که طبیعی است پس از طی مراحل مختلف در مراکز پالایشگاهی و یا نم زدایی به مصرف می رسد. توسعه گازرسانی تا کجا و با چه هزینه؟

نگاه اجمالی به روند تولید و توسعه در بالادست بیانگر این موضوع است که توسعه مصارف گاز طبیعی ناهماهنگ صورت گرفته است. البته این به این معنا هم می تواند باشد که در این دوران توسعه میادین نفتی درست مورد توجه جدی قرار نگرفته است. امروز با صنعت گازی روبرو هستیم که 850 شهر و حدود 10000 روستا از این نعمت برخوردارند و میزان مصرف خانگی و تجاری و صنایع غیر عمده در شهریور 1390 بالغ بر 142 میلیون متر مکعب می باشد که نسبت به سال قبل 7/12 درصد رشد داشته است. در همین دوره مصرف نیروگاه ها، گاز صنایع 230 میلیون متر مکعب بوده است. به یاد داریم که مصرف در زمستان و شرایط سخت سرما به بالای 550 میلیون متر مکعب هم می رسد و بعضاً شرکت گاز ناچار می شود که گاز صنایع انرژی بر و نیروگاهها را قطع و یا کم کند و ناچار از سوخت دوم استفاده می کنند. 

سوال اینجاست که چه کسی می گوید و یا می تواند موافقت کند که گازی که باید تزریق شود و یا مصارف اقتصادی بسیار دیگری دارد بدلیل نیاز غیر منطقی مصرف کنندگان رو به رشد شهری و روستایی در داخل تنها به مصرف داخلی برسد. طبق برنامه باید سالیانه حدود 200 تا 220 میلیون متر مکعب گاز تزریق شود که عملکرد حاکی از تزریق متوسط کمتر از 100 میلیون متر مکعب در سال می باشد.
لازم به ذکر است که کشور کوچکی مثل نروژ اکنون حدود 30 میلیارد دلار درآمد صادراتی دارد.
چرا هنوز پس از چندین ماه بدلیل تکمیل نبودن تاسیسات آغاجاری نتوانسته اند گاز فازهای 6،7و 8 را تزریق نمایند. حتماً می دانید که بعد از 5/2 سال از افتتاح فاز 9 و 10 فقط چاه های فاز 10 تکمیل و در سرویس با حدود 28-27 میلیون متر مکعب گـاز می باشـد و در آینـده نزدیک ان شاء الله فاز 9 پس از گذشت 15 ماه از انعقاد قرارداد های جدید پارس جنوبی که قرار است 35 ماهه تمام شود. 

پیشرفت کلی (Overal Progress) حدود 29 درصد می باشد و بطور قطع و یقین این پروژه ها در 35 ماه به اتمام نخواهند رسید و اگر توانستیم 50 ماهه هم بهره برداری کنیم باید مدال افتخار رابه کارکنان صنعت داد. البته نمی توان سایه تحریم های غیر اصولی و غیر عقلائی را نادیده گرفت. انتظار است با ورود وزیر جدید که در این حوزه، خود صاحبنظر و کارشناس هستند شاهد تحولاتی جدید ان شاء الله باشیم. 
باید وزارت نفت را کمک کرد. نمایندگان محترم مجلس بخشی نگری را کنار بگذارند و اینقدر فشار بی رویه به مسئولین اجرایی نیاورند. شرکت گاز یک بنگاه اقتصادی است و باید بر اساس استانداردهای تجاری اداره شود در غیر اینصورت امکان ادامه را نخواهد داشت. 

لذا این سوال مطرح است که با کدام توجیه اقتصادی و حتی عقلی باید تمام روستاها را گازرسانی کرد. بسیاری از پروژه های گازرسانی بالاخص به بعضی از شهرها و تقریباً اکثر روستاها غیر اقتصادی و فاقد منطق اجراست. متاسفانه باید گفت که صنعت نفت یارای مقاومت در برابر این فشارها را ندارد و اکثر اوقات در مقابل کار انجام شده قرار می دهند.
اگر قبول داریم که باید در حفظ و نگهداری و مصرف بهینه بیت المال نهایت دقت و توجه را داشته باشیم. پس باید گفت که فاین تذهبون؟ 
انتهای پیام
moazami1335@yahoo.com

* نفت نیوز: آقای دکتر منصور معظمی معاون اسبق وزیر نفت در منابع انسانی بودند.

   
  

اضافه نمودن به:  

   آخرین مطالب سایت  
  رونمایی از چهار کاتالیست مهم و بومی شده صنعت پتروشیمی
  24 میلیارد تومان مصوبات سفر مقام معظم رهبری به عسلویه اجرایی می شود
  کاتوزیان: کاهش تولید نفت از 72 هزار بشکه به 120 هزار بشکه در سه ماهه نخست سال 90 رسید/ وازیر خلاف قانون درآمد های نفتی به حسابهای خارجی شرکت نفت
  انتصاب سرپرست جدید شرکت خدمات غیر صنعتی گاز با حکم اوجی
  گزارش محرمانه دیوان محاسبات در کمیسیون انرژی
  قاسمی در کسوت ریاست اوپک 23 آذر ماه به وین سفر می کند
  فاز نخست سامانه تامین کالای نفت هفته آینده رونمایی می شود
  وزیر نفت در مواجهه با سه معاون خود (عکس)
  تاکید وزیر نفت بر راه‌اندازی فازهای 15 و 16 پارس‌جنوبی تا پایان امسال
  بیمارستان نفت تهران جزو معتبرترین مراکز درمانی کشور است
  راه اندازی خط لوله اتیلن عسلویه به ماهشهر در نیمه دوم سال
  کمیته مشترک برای شتاب دادن به توسعه فاز 11 تشکیل می شود
  سازمان بهداشت جهانی شهر نفتخیز اهواز را آلوده ترین شهر جهان معرفی کرد
  مِنْ اَلْعالم الی نفط نیوز
  شرکت انی ایتالیا تولید نفت در لیبی را از سر گرفت
  توسعه گازرسانی تا کجا و با چه هزینه؟
  مدیر کل جدید روابط عمومی وزارت نفت از نفتی ها انتخاب می شود
  خط لوله انتقال گاز مصر به رژیم صهیونیستی بار دیگر منفجر شد
  احداث پالایشگاه نفت فوق سنگین در کشور
  وزارت نفت سرمایه‌گذاری در توسعه میادین مشترک را افزایش دهد
ادامه آخرین مطالب سایت
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
info@naftnews.net
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا