شانا

(چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۸۶) ۱۰:۰۷
معاون وزیر نفت در امور منابع انسانی و مدیریت:
پارس شمالی را با دیدی بازتر خواهیم ساخت

دکتر منصور معظمی گفت: پارس شمالی طلیعه ای جدید در استان بوشهر است که با دیدی بازتر ساخته خواهد شد.

معاون وزیر نفت در امور منابع انسانی و مدیریت در گفت و گو با خبرنگار شانا با اشاره به تجارب ارزنده بدست آمده در زمینه ساخت پارس جنوبی افزود: ساخت پارس شمالی با استفاده از الگو پارس جنوبی و تجارب بدست آمده انجام خواهد شد.

معظمی خاطر نشان کرد: یکی از شاخصه ها در وزارت نفت، تامین نیروی انسانی بخشی به صورت مستقیم، استخدام و بخش دیگر به صورت عمده  در قالب پیمانکاری است.

وی با اشاره به سیاست وزارت نفت مبنی بر فعال کردن پروژه ها و در اولویت قراردادن نیروی انسانی بومی برای جذب در شرایط یکسان اظهار داشت: زمانی که ما نیروی بومی جذب می کنیم با مشکلات کمتری رو به رو می شویم زیرا نیروی بومی از منطقه شناخت دارد، نیاز به مسکن ندارد و بعد از 2تا 3 سال تقاضای انقال نمی کند.

معاون وزیر نفت در امور منابع انسانی و مدیریت تاکید کرد: تلاش ما بر این است که در مناطق عملیاتی تا آنجا که می توانیم نیروی بومی جذب کنیم و یکی از زمینه های تحقق بی نیازی به نیرو های غیر بومی تقویت دانشگاه های استان و آموزش عالی و فنی و حرفه ای است.

شجاعانه ترین تصمیم دولت نهم اجرای سهمیه بندی بود

منصور معظمی شجاعانه ترین تصمیم دولت را اجرای یحث سهمیه بندی دانست و گفت: این تصمیم مهم دولت های گذشته صورت نگرفت بود اما باید توجه داشت که در این شرایط انتخاب بین خوب و بد مد نظر نبود بلکه بین گذینه بد و بدتر انتخاب بد بهتر است.

وی اظهار داشت ادامه روند مصرف بنزین در کشور سالی 6 تا 7 میلیارد دلار واردات بنزین بود و نتیجه آن بود که می بایست در آینده نزدیک تمام تولید نفت خام را برای فراورش به پالایشگاه هایمان ببریم، بنابراین سهمیه بندی یکی از کار های کلان و اساسی ای بود که در قالب تبصره 13 صورت گرفت.

معاون وزیر نفت در امور منابع انسانی و مدیریت با اشاره به تکلیف وزارت نفت در ساخت هزار جایگاه سوخت برای خودرو های گاز سوز، گاز سوز کردن 500 هزار خودرو گفت: هم اکنون ما حدود 7 میلیون دستگاه خودرو در کشور داریم و برای گاز سوز کردن آن ها زمان نیاز است.                             

ساخت دانشکده مهندسی نفت در دانشگاه خلیج فارس 

منصور معظمی با تاکید بر کمک وزارت نفت به مراکز آموزشی در استان بوشهر گفت: برای توسعه بیشتر این استان هزینه ساخت دانشگده مهندسی نفت در دانشگاه خلیج فارس را با بیش از 4 میلیارد تومان هزینه کرده ایم.

معظمی گفت: برای به کارگیری نیروی انسانی بومی، در زمینه قراردادی که بین وزارت نفت و پیمانکاران بسته می شود می بایست بندی در آن گنجانده شود که پیمانکاران را موظف کند50 درصد از نیروهایشان را از منابع انسانی بومی تامین کنند،

وی همچنین افزود: وزارت نفت برای توانمند سازی نیروهای بومی باید آموزش های لازم را بدهد که خوشبختانه این کار نیز در شرکت ملی صنایع پتروشیمی در منطقه عسلمیه شروع شده و هم اکنون نزدیک به 30 هزار نفر در حال آموزش فنی حرفه ای هستند.

معاون وزیر نفت در امور منابع انسانی و مدیریت در خصوص برگزاری اولین نمایشگاه نفت، گاز، پتروشیمی در این استان گفت: برای اجرای این کار با مشارکت نمایندگان مردم بوشهر در مجلس و مقامات استانی قصد داریم این نمایشگاه را در استان برگزار کنیم.

معظمی با اشاره به سختی جذب نیرو های متخصص گفت: امروزه صنایع نفتی به دلیل افزایش قیمت با حداکثر ظرفیت کار می کنند از این رو به حفظ و نگه داری نیروها  از مشکلات عمده است.

وی با اشاره به جایگاه والای نخبگان و ممتازین در صنعت نفت گفت: بر اساس دستورالعمل وزارت نفت نخبگان بدون آزمون جذب در شرکت ملی نفت می شوند، از این رو در سال گذشته 5500 نفر از همین روش جذب شده اند که امسال نیز همین تعداد جذب خواهند شد.

معاون وزیر نفت در امور منابع انسانی و مدیریت در خصوص آخرین وضعیت عملکرد شرکت توتال فرانسه تصریح کرد: هیچ کدام از صاحبان این شرکت مایل نیستند که بازار جذاب ایران را ترک کنند و در مذاکراتی که با ما داشته اند فشار های سیاسی را دلیل عمده این رفتارهای خود می دانند.

معاون توسعه و منابع انسانی وزارت نفت با تاکید بر هم پای ایران با شرکت های رقیب گفت: رقبای ما از هر روشی برای از بین بردن ما استفاده می کند تا سهم خود را در بازار حفظ کنند از این رو شرایط ما نسبت به رقیب هایمان سخت تر است بنا بر این با تکیه بر خودباوری و اعتقاداتمان سهم بازار صنعت نفت را کسب می کنیم.

وی دلایل تمایل شرکت های خارجی  برای کار در ایران را نیروی انسانی ارزان، فضای امنیتی آرام، حجم زیاد و گسترده کار و سرمایه گذاری 470 میلیارد دلاری ایران در صنعت نفت خود دانست.
 
معاون وزیر نفت در امور منابع انسانی و مدیریت گفت: تدبیر دولت و مجلس شورای اسلامی را برای حل مشکل وارداتی بنزین را تلاش در قالب تبصره 13 و احداث 7 پالایشگاه با بودجه 7 میلیارد دلاری دانست و گفت: با این کار ما می توانیم ظرف 2 تا 3 سال آینده مشکل بنزین را حل کنیم.

معاون وزیر نفت در امور منابع انسانی و مدیریت در پایان با اشاره به اهمیت سیاست اصل 44 در دولت نهم اظهار داشت: تاکنون با 21 شرکت و سازمان برای خصوصی سازی تفاهم کرده ایم و به دنبال آن هستیم که 40 شرکت دیگر هم برای واگذاری اعلام کنیم.