تهران:۱۶:۱۵ ,۱۳۹۰/۰۷/۰۶
اخباردفاتر خارجیMehrNews RSS Feed

کتابخانه مهر
اقتصاد رسانه‎ها
اقتصاد رسانه‎ها
فهرست»  

امکانات
بخش اعضا
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
درباره ما
همتایان خبری
سایت های دیگر
برگه نظر خواهی
آرشیو اخبار

1308613
تهران:۱۳:۴۰ ,  ۱۳۹۰/۰۲/۲۰ نسخه چاپی    نسخه فقط متنی   دریافت فایل txt    ارسال این خبر به دوستان

در گفتگو با مهر اعلام شد:
سکته صنعت نفت؛ میوه ادغام شتاب زده/ ادغام یک شبه صنعت 103 ساله!
کارشناس اقتصاد انرژی از سکته روند توسعه صنعت نفت به عنوان یکی از تبعات ادغام شتاب زده وزارتخانه نفت و نیرو یاد کرد و گفت: امکان ادغام یک شبه صنعت 103 ساله نفت ایران وجود ندارد.

منصور معظمی در گفتگو با مهر با بیان اینکه مطابق با مصوبه مجلس شورای اسلامی دولت باید در مدت دو سال تعداد وزارتخانه ها را به 17 وزارت کاهش دهد، گفت: این تغییرات ساختاری باید در مدت دو سال انجام شود.

این کارشناس مسائل انرژی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین سیاستهای ادغام وزارتخانه ها، کوچک سازی، چابک سازی، کاهش هزینه ها و تاثیر در فعالیتهای جاری وزارتخانه های دولت است، تصریح کرد: در شرایط فعلی با ادغام شتابزده وزارتخانه ها به ویژه نفت و نیرو به عنوان پیشران اقتصادی هیچ یکی از این دستاوردها حاصل نخواهد شد.
 
این عضو هیئت علمی دانشگاه با اعلام اینکه هم اکنون واکنش به ادغام وزارت نفت و نیرو به هیچ وجه مثبت نیست اظهار داشت: تجربیات سالهای گذشته و کشورهای مختلف جهان نشان می دهد ادغام وزارتخانه ها باید در یک مدت زمان مشخصی انجام شود و کوچک سازی دولت در کوتاه مدت پاک کردن صورت مسئله است.
 
وی با اعلام اینکه مکانیزم دولت برای ادغام وزارت نفت و نیرو و کاهش هزینه ها مشخص نیست، بیان کرد: ادغام این دو وزارتخانه به سه دلیل عمده در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.
 
معظمی با یادآوری اینکه نوع فعالیتهای وزارت نفت و نیرو در تولید، توزیع، انتقال، پالایش و صادرات انرژی کاملا متفاوت است، تاکید کرد: از سوی دیگر هم اکنون هیچگونه تجربه علمی برای ادغام نفت و نیرو وجود ندارد.
 
معاون سابق وزیر نفت با بیان اینکه صنعت نفت ایران از یک سابقه 103 ساله برخوردار است، یادآور شد: به نظر می رسد در شرایط فعلی شرایط ادغام نفت و نیرو یکسان نبوده و این سئوال اساسی در بین کارشناسان بوجود آمده است که چرا باید نفت در نیرو ادغام شود؟
 
معظمی با بیان اینکه هم اکنون 80 درصد درآمد ارزی در کشور توسط صنعت نفت تامین می شود، تاکید کرد: بر این اساس صرفا با صدور یک مصوبه نمی توان وزارت نفت و نیرو را ادغام کرد.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط، زمان، فضا و فلسفه ادغام وزارت نفت و نیرو مشخص نشده است ادامه داد: در کل جهان دو تا سه سال کار مطالعاتی برای انجام تغییرات ساختاری و ادغام دستگاههای مختلف انجام می شود، اما این مطالعات برای ادغام نفت و نیرو به طور کامل انجام نشده است.
 
معظمی با بیان اینکه ادغام نفت و نیرو قطعا منجر به بهبود فعالیتهای کاری این وزارتخانه نخواهد شد گفت: در حال حاضر این وزارتخانه ها در مجموع از نزدیک به 300 شرکت زیر مجموعه برخوردار بوده و که مدیریت یک شبه تمامی این مجموعه ها توسط یک وزارتخانه امکانپذیر نیست.
 
وی همچنین با اشاره به نامشخص بودن اولویتهای ادغام وزارت نفت و نیرو، ادامه داد: ادغام و انجام تغییرات ساختاری یک فعالیت تکنیکی بوده و باید مطابق با یک برنامه ریزی جامع انجام شود.
 
معاون سابق وزیر نفت در دولت نهم با بیان اینکه ادغام نفت و نیرو قطعا فعالیتهای اصلی حاکمیتی صنعت نفت را تحت الشعاع قرار می دهد گفت: تولید صیانتی، توسعه میادین مشترک نفت و گاز و نگهداشت و افزایش تولید نفت و گاز از مهمترین ماموریت های صنعت نفت به شمار می اید.
 
معظمی با بیان اینکه اقدام شتابزده منجر به سکته در توسعه صنعت نفت خواهد شد گفت: در شراط فعلی ادغام این دو وزارتخانه بدون انجام مطالعات و به صورت شتابزده به صلاح نیست.
 
این کارشناس اقتصاد انرژی با اشاره به برنامه کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر همسایه ها برای توسعه میادین مشترک نفت و گاز عنوان کرد: نباید با یک اقدام شتابزده و عجولانه امکان توقف در توسعه میادین مشترک نفت و گاز کشو را فراهم کنیم و افزایش برداشت رقبا را فراهم کنیم.

 امانت داری و اخلاق مداری

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع  "خبرگزاری مهر"  مجاز است.

درهمین زمینه بخوانید ...
  پتروشیمی با سخنرانی توسعه نمی یابد/ سرپرستی رئیس جمهور مفید است
  وزارت نیرو باید در نفت ادغام شود/ واگذاری بخش آب به جهاد کشاورزی
  تبعات ادغام شتابزده نفت و نیرو/ ادغام نقشه راه می‌خواهد
  سکته صنعت نفت؛ میوه ادغام شتاب زده/ ادغام یک شبه صنعت 103 ساله!
  تبعات انحلال یک شبه وزارت نفت/ سنگینی هدفمندی روی دوش یک وزارتخانه
  انحلال وزارت نفت صحت ندارد/ ادغام نفت در نیرو قطعی نیست
  اولین حکم انتصاب وزارت نفت و نیرو صادر شد
1308057
1308613