«

»

ژوئن 30

واگذاری تعیین قیمت حامل‌های انرژی به نهادهای تنظیم گر**روزنامه ایران 9 تیر98

Moazzami-2
دکتر منصور معظمی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعت نفت می‌گوید: «در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که تولید، توزیع، نظارت و قیمت‌گذاری در دست دولت است و دولت بنا به مقتضیات و یا دستورات مجبور است که تصمیمات متفاوتی از نیاز اقتصاد بگیرد. اما تغییر احتمالی قیمت حامل‌های انرژی نظیر برق، می‌تواند توجیه اقتصادی طرح را زیر سؤال ببرد. اگر کسی بخواهد اقدام به سرمایه‌گذاری کند، باید مطمئن شود و تصویری روشن از آینده کسب و کار خود داشته باشد. به نظر می‌رسد که تنظیم گرها می‌توانند این ریسک سرمایه‌گذاری را کم کنند.»
وی در گفت‌و‌گو با «ایران» ادامه می‌دهد: «در سال‌های اخیر در بخش انرژی سرمایه‌گذاری جدی نشده است و آنچه هست، به‌طور خاص بیشتر در پتروشیمی صورت گرفته که آن هم توسط دولت بوده است. روشن نبودن قیمت انرژی یکی ازمهمترین دلایل است.»
به گفته معظمی در دنیا در این نهادهای تنظیم گر فعالیت می‌کنند و معمولاً کسانی در آن عضو هستند که متخصص‌اند و می‌دانند که چطور می‌توان اقتصاد را از این طریق به تعادل رساند. وی می‌گوید: «البته این نهاد بیشتر نگاه خود را معطوف بخش خصوصی می‌کند. برای ایران نیز اتفاق میمونی است که امیداوریم نهایی و اجرایی شود. دولت نباید نرخ‌گذار باشد. اگر این کار با جدیت دنبال و به درستی اجرا شود، سرمایه‌گذاری چه از داخل و چه از خارج کشور جذب خواهد شد.»
تنظیم گرها از مردم هستند
ممکن است این نگرانی در جامعه شکل گیرد که با ایجاد این نهاد مستقل، چه بر سر مردم عادی خواهد آمد؟ آیا قیمت‌ها واقعی می‌شود و مردم باید آب و حامل‌های انرژی را با نرخ آزاد مصرف کنند؟ در این خصوص معظمی توضیح می‌دهد: «هنوز مشخص نیست که قرار است چه تصمیماتی گرفته شود اما در نهایت هر تغییری از این جنس به نفع مردم است. ضمن آن‌که افرادی که در قامت تنظیم گر قرار خواهند گرفت، خودشان از مردم این کشور هستند و شرایط مردم را می‌دانند و می‌فهمند.»
این استاد دانشگاه می‌گوید: «به نظر من هرچه ما به سمت منطقی‌تر شدن قیمت و مصرف بهینه و مدیریت درست حرکت کنیم، به نفع مردم است. یارانه انرژی بیشتر به دست پرمصرف‌ها و دهک‌های پردرآمد جامعه می‌رسد. اما با سازوکاری جدید می‌توان این را به دست جامعه هدف رساند. دولت و هر نهاد تنظیم گر مستقلی که روی کار بیاید بررسی می‌کند که کشش جامعه برای اصلاح قیمت‌ها چقدر است و چگونه می‌توان ضرب ناشی از اصلاح قیمت‌ها را گرفت. آن چیزی که امروز هست، غیر عادلانه است و خلاف عدالت اجتماعی است و همه در حال ضرر هستند. اگر اصلاحات منطقی انجام شود، هر عقل سلیمی آن را خواهد پذیرفت.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*