«

»

دسامبر 13

درنگی در مدیریت ناکارآمد پسماندها

398744354217293
سالانه 8 میلیون تن پسماند خطرناک در فعالیت های صنعتی، پزشکی و کشاورزی کشور تولید می شود که تنها حدود 7 درصد از آنها تحت کنترل و مدیریت می باشد و در واقع، بیش از 7 میلیون تن پسماند خطرناک حاصل از فعالیت های صنعتی، پزشکی و کشاورزی به محیط زیست تخلیه می گردد. بیش از 10 درصد از آلودگی هوای کلانشهرها ناشی از زباله سوزیهای غیراصولی در کارگاهها و صنایع حاشیه می باشد. علیرغم وجود قوانین و مقررات تخصصی در حوزه پسماند، مدیریت نابسامان و ناکارآمد پسماندها در کشور به دلیل سوء نظارت سازمانهای متعدد نظارتی به یک فاجعه زیست محیطی تبدیل شده است.

لازم است توجه داشته باشیم که آثار سوء مدیریت پسماندها (Waste Mnagement) بر سلامت جامعه و تلفات انسانی ناشی از آن بسیار شدید تر و عمیق تر از آثار هشت سال جنگ تحمیلی در کشور می باشد .عدم وجود سازوکار نظارتی سازمانهای متعدد نظارتی و پراکنش انواع آلودگیهای ناشی از تخلیه پسماندها سبب شده تا آمار بیماریهای با منشاء زیست محیطی در کشور افزایش یافته و آمار تلفات انسانی به یک فاجعه دردناک منجر شود.

امروزه سوء مدیریت در حوزه محیط زیست، مصداق فساد آشکار در حق تمام مردم ایران است، چرا که سوء مدیریت های این بخش منابع آب، خاک و امنیت غذایی کشور را تهدید می کند. امروزه در کشور ما مدیریت اصولی پسماند، تولید ثروت و ایجاد مشاغل سبز جای خود را به آلودگی، بیماری و تحمیل هزینه های درمان و تهدید امنیت ملی داده است. در شرایط کنونی کشور، علیرغم محدودیت منابع آب کشور و لزوم حفظ منابع آب، شاهد تخلیه خطرناک ترین پسماندها در دریا، مسیلها، رودخانه ها و دشتها هستیم .

آیا ضعف در مدیریت محیط زیست، ما را از حقوق اولیه خود (حق الناس) محروم نموده است؟

از طرفی مدرن ترین تجهیزات مدیریت پسماند که با همت فعالان محیط زیست و برای ساماندهی به وضعیت وخیم محیط زیست تاسیس و به بهره برداری رسیده است، به دلیل ضعف در نظارت ها و سوء مدیریت، معطل و در شرف تعطیلی قرار گرفته است. امروزه فشارهای غیرمنطقی بر فعالان عرصه مدیریت پسماندها از طرف سازمانهای نظارتی از نظارت و فشار بر افراد فرصت طلب و مفسدان اقتصادی این بخش پیشی گرفته است. در حالی که هزاران تن پسماند خطرناک به شکل های مختلف در محیط زیست تخلیه می شود، سازمانهای نظارتی بر اندک فعالیت های اصولی مدیریت پسماند متمرکز شده و با بهانه قراردادن استانداردها، سعی دارند ریشه فعالیت های اصولی این بخش را برای همیشه بخشکانند.

در حالی که پسماندهای شهری و صنعتی که امروز در کشور ما به عنوان معضلی شناخته می شود، در کشورهای پیشرفته به عنوان طلای کثیف می شناسند. چرا در کشور ما فقط از هفت درصد زباله شهری بازیافت انجام می شود؟! همانطور که اشاره شد از پسماندهای خطرناک صنعتی حدود 7 درصد سوزانده می شود و الباقی در طبیعت رها می گردد، درصورتی که با مدیریت بهینه می توان به اندازه تولید فعلی برق، ازاین پسماندهای خطرناک برق تولید کرد و درحال حاضرت اسیسات بسیار مدرن آن در ایران احداث شده است، اما مافیای این صنعت اجازه فعالیت به این سرمایه گذاری را نمی دهد؟!! شایان ذکر است که کشور آلمان 80 درصد پسماندهای خود را بازیافت می کند. میزان متوسط تولید روزانه زباله هر فرد در ایران 600 تا 700 گرم است در حالی که متوسط جهانی 300 گرم می باشد. یا درصد تبدیل محصولات کشاورزی به زباله در ایران 35 درصد است. ایران روزانه 50000 تن زباله تولید می کند و در شهری مثل تهران هزینه جمع اوری روزانه آنها 2 میلیارد تومان بالغ می شود.

یک میلیون و دویست هزار خودرو فرسوده که هر کدام بیش از هشت دستگاه خودرو معمولی آلودگی ایجاد می کنند، درکشور تردد می کنند و متاسفانه تاکنون برنامه ای برای خروج آن از چرخه فعلی نداریم. طبیعت زیبای شمال کشور به اشغال زباله های شهری و صنعتی درآمده است، صدایی برنمی خیزد، فقط گهگاهی بعضی از سمن های مردم نهاد اعتراضی می کنند و شهرداری های این مناطق هم می گویند، بودجه نداریم. سواحل زیبای دریای خزر و خلیج فارس در معرض آسیبهای جدی زیست محیطی هستند وکسی صدایش در نمی آید.

فساد فقط زیر میزی نیست. آیا زمان آن فرا نرسیده است این موارد به عنوان مفاسد از سوی مردم مورد مطالبه قرارگیرد؟

هفته گذشته «ابراهیم طالقانی»، سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران مراحل اجرای طرح مدیریت پسماند در شرکت ملی نفت ایران را اعلام کرد. این دوره یکی از فازهای اجرایی طرح یکپارچه مدیریت پسماند شرکت ملی نفت ایران است. مدیریت پژوهش و فناوری به‌منظور اجرای برنامه‌های پژوهشی مطابق با اولویت‌های شرکت ملی نفت ایران در حوزه محیط زیست، طرح یکپارچه مدیریت پسماند در شرکت ملی نفت ایران را با همکاری شرکت پترو توسعه رانا انرژی مستقر در پارک علم و فناوری خلیج فارس از اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه به دنبال آن است که مدیریت پسماند شرکت ملی نفت ایران را با رویکرد علمی دانشی بررسی کند تا خروجی‌های این پروژه که از سوی مدیریت HSE بهره‌برداری می‌شود، منتج از مطالعات علمی باشد.

در پایان باید متذکر شد، همانقدر که تولید نفت، گاز و فرآوردهای نفتی برای نسل امروز مفید است، عدم مدیریت علمی پسماندها برای نسل های فعلی و بخصوص آینده خطرناک است. وزارت نفت در این زمینه باید شفاف سازی کند که دراین امور چه برنامه های اطمینان بخشی دارد. آیا قانون مدیریت پسماندها به صورت کارامدی اجرا می شود. پس بیایید ایران را دریابیم، ایران خانه ماست.
نفت ما
سیدعلی حسینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*