«

»

سپتامبر 02

ساخت و پاخت روسیه با آمریکا برای افزایش تولید نفت

433918695323105
روسیه تولید نفتی خود را افزایش می دهد. این کشور به نفع آمریکا و در حمایت از تحریم های ضد ایرانی عمل می کند. فعلا، در روسیه علت این تصمیم خود در راستای افزایش حجم تولید نفت را اعلام نکرده اند، اما گفته می شود که مسکو علیه تهران با واشنگتن ساخت و پاخت کرده است. بیانیه های روسیه در رابطه تحریم های ضد ایرانی بسیار مبهم است.
،تهران به دنبال مقصر تاثیرگذاری تحریم های خود است و احتمال دارد، به زودی، مسکو نیز به فهرست مقصران اضافه شود. در ماه سپتامبر در تهران، نشست روسیه، ترکیه و ایران در رابطه با سوریه برگزار شود. کارشناسان این اتحاد مثلث را وزنه قدرتمند مقابل در برابر آمریکا در منطقه مهم و بحرانی جهان می نامند. اما، احتمال دارد، در داخل این اتحاد تفرقه ایجاد شود – میان روسیه و ایران. مسکو میان تهران که از آن در سوریه حمایت می کند و واشنگتن که به دنبال یافتن بهانه ای برای تشدید تحریم ها علیه روسیه است، موازنه برقرار می کند و تلاش می کند هر دو کشور را در طرف خود نگه دارد. در واقع، در حال حاضر، روسیه به همراه عربستان سعودی تصمیم به افزایش تولید نفت، به نفع دونالد ترامپ عمل کرده است. تهران صادر کنندگان نفتی بزرگ را به ساخت و پاخت با آمریکا متهم کرده است.

در حال حاضر، تدارکات برای برگزاری نشست سه جانبه روسیه – ترکیه – ایران که قرار است در تهران برگزار شود، در جریان است. از سخنان اخیر بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، چنین برمی آید که این نشست در رابطه با سوریه خواهد بود. ابراهیم قلین، منشی مطبوعاتی رئیس جمهور ترکیه، نیز خبر داده که این دیدار قرار است، در هفته اول سپتامبر برگزار شود.

الکساندر تیموفیو، استاد دانشگاه اقتصاد روسیه، به «نزاویسیمایا گازتا» گفته است: «روسیه، ایران و ترکیه – دارای اتحاد قدرتمند در منطقه مهم و بحرانی جهان می باشند. نفوذ آنها در بازار انرژی بسیار زیاد است». بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، اعلام کرده که برخی از اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) توافق اخیر این کارتل در رابطه با حجم تولید نفت را تحریف می کنند و اقدامات خود را با واشنگتن هماهنگ می کنند و در واقع، به نفع آمریکا عمل می کنند.

این شکوه های ایران خطاب به روسیه است که پیشتر، در چارچوب توافق اوپک پلاس، برای کاهش تولید نفت تلاش می کرد، اما اکنون، افزایش حجم تولید نفت خود را آغاز کرده است. گفتنی است که در اواخر سال ٢٠١٦ ، کشورهای اوپک و برخی از کشورهای غیر عضو در رابطه با کاهش تولید نفت به توافق رسیدند. در ماه ژوئن، کمیته نظارت در اوپک پلاس سطح رعایت این توافق را ١٠٩ درصد اعلام کرد. در ماه ژوئیه، سطح رعایت این توافق ١٢١ درصد بود، یعنی کشورهای اوپک پلاس سطح تولید نفتی خود را پایین نگه داشته اند. اما، ایران بارها از اقدامات اوپک پلاس انتقاد کرده و با افزایش یک میلیون بشکه ای تولید نفتی انتقاد کرده است. توییت های اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که با افزایش قیمت جهانی نفت مخالف است، به این اختلافات دامن زده است.

برخی از رسانه های گروهی اشاره می کنند که عربستان سعودی – رقیب اصلی ایران در خاورمیانه – از دونالد ترامپ در رابطه با خروجش از توافق هسته ای و ازسرگیری تحریم های ضد ایرانی حمایت کرده است. این حمایت نه فقط از ماهیت ایدئولوژیکی و دینی برخوردار است، بلکه دارای انگیزه اقتصادی نیز است: هر چقدر حجم تولید نفت ایران کاهش یابد، به همان اندازه خریداران نفت عربستان سعودی افزایش خواهد یافت. این بازی عربستان سعودی به نفع ترامپ قابل انتظار بود. اما، عملکرد روسیه بسیار غیر منتظره بوده است. روسیه تولید نفتی خود را افزایش می دهد. این کشور به نفع آمریکا و در حمایت از تحریم های ضد ایرانی عمل می کند. فعلا، در روسیه علت این تصمیم خود در راستای افزایش حجم تولید نفت را اعلام نکرده اند، اما گفته می شود که مسکو علیه تهران با واشنگتن ساخت و پاخت کرده است. بیانیه های روسیه در رابطه تحریم های ضد ایرانی بسیار مبهم است.

روسیه برای سرمایه گذاری در پروژه های ایران اعلام آمادگی کرده است، اما در این زمینه، بیشتر مقامات ایرانی سخن می گویند تا مقامات روسی. در ماه ژوئن، علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران، بعد از دیدار با رئیس جمهور روسیه از آمادگی ولادیمیر پوتین برای افزایش روابط نفتی دو کشور و افزایش حجم سرمایه گذاری روسیه در صنعت نفت و گاز ایران تا سطح ٥٠ میلیارد دلاری سخن گفت.

برخی از کارشناسان معتقدند که انتشار خبرها پیرامون ساخت و پاخت صادر کنندگان بزرگ نفت با آمریکا دروغ است. سرگی دروزدوف، تحلیلگر شرکت فینام، معتقد است: «به اعتقاد من، بعید است اوپک با آمریکا ساخت و پاخت کرده باشد، زیرا این کارتل برای حفظ قیمت نفت در سطح عادلانه و از راه کاهش تولید نفتی تلاش می کند». اما، برخی از کارشناسان اذعان دارند که مسکو عملا، در شرایط دشواری قرار گرفته است و برای کسب حداکثر منافع خود در روابطش با ایران و آمریکا تلاش می کند. نیکیتا عیسی اف، مدیر انستیتوی اقتصاد، می گوید: «از یک سو، حمایت آشکار روسیه از ایران بهانه ای برای آمریکا برای تشدید هر چه بیشتر تحریم های ضد روسی شده است. از سوی دیگر، بی اعتنایی به منافع ایران به نفع روسیه در سوریه است. مشکل خاورمیانه– مهم و پیچیده است. اگر آمریکا بر ای توافق، به دنبال برخی از نرمش ها در خاورمیانه باشد، در آنصورت، روسیه قطعا، این نرمش ها را از خود نشان خواهد داد». آلکسی آنتونوف، تحلیلگر شرکت آلور بروکر، معتقد است: «دوستی روسیه و ایران دو طرفه است. در سایه میانجی گری روسیه، ایران موفق به پشت سر گذاشتن دوره پیشین تحریم ها شد. آن چیزی که علت اتحاد ایران و روسیه می شود، سوریه است. اما، این جنگ رو به پایان است و دیگر دلیلی میان اتحاد ایران و روسیه وجود ندارد.»

در این میان، ایران خود در وضعیت دشواری قرار دارد. تحریم های آمریکا مجددا اعمال می شوند و اقتصاد این کشور رو به رکود است. ارزش ریال ایران در برابر دلار به نصف رسیده است. این امر باعث افزایش نرخ اجناس و کالاها شده است و در نتیجه، اعتراضاتی علیه افزایش قیمت ها را موجب شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*