«

»

آگوست 13

تحریم های ضد ایرانی آمریکا و افزایش نگرانی عرضه نفت در بازارهای جهانی

372524027666950
در گزارش ماه آگوست آژانس بین المللی انرژی درباره بازار جهانی نفت، قرار است تقاضای نفت ١,٤ میلیون بشکه در روز تا پایان سال 2018 و ١.٥ میلیون بشکه در سال ٢٠١٩ افزایش یابد. آژانس بین المللی انرژی در گزارش خود اعلام کرد: «با وجود این، بی ثباتی ها قابل توجه است. خطرات مربوط به ثابت ماندن عرضه می تواند افزایش قیمت را به دنبال داشته باشد و بر افزایش تقاضا تاثیر بگذارد. عامل دیگری که باید در نظر گرفت اینست که تنش های تجاری می تواند بدتر شود و موجب کاهش رشد اقتصادی و در نتیجه کاهش تقاضا برای نفت شود.»

این تنش های تجاری و قدرت دلار که بر چشم اندازهای تقاضای نفت تاثیر می گذارد، بازارها را نگران ساخته است.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش خود افزایش عرضه جهانی را در ماه جولای مطرح کرد. امریکا و روسیه به ویژه به افزایش تولید ١,٩ میلیون بشکه در روز خارج از سازمان اوپک کمک کردند. تولید نفت عربستان سعودی در ماه جولای شاهد رویداد شگفت آوری بوده است. در واقع عربستان تولید نفت خود را در ماه جولای روزانه ١١٠ هزار بشکه کاهش داد، در حالی که این کشور متعهد شده بود تولید نفت خود را افزایش دهد تا مانع از افزایش قیمت شود. اما این کاهش ها با افزایش تولید کویت، امارات متحده عربی و نیجریه، جبران شدند.

آژانس در گزارش ماهانه خود درباره تنش هایی که احتمال دارد عرضه جهانی نفت با آن به زودی مواجه شود، هشدار داد. در واقع تحریم های آمریکا صادرات نفت ایران، سومین تولید کننده بزرگ اوپک را مختل خواهد کرد و باعث افزایش نگرانی ها درباره عرضه نفت به بازارهای جهانی خواهد شد. در ماه ژوئن گذشته امریکا از همه کشورها خواست تا واردات نفت ایران را تا چهارم نوامبر ٢٠١٨ کاملاً متوقف کنند. آخرین تحریم ها موجب کاهش صادرات ١,٢ میلیون بشکه نفت در روز شده بود، اما این بار تحریم ها با شدت بیشتری همراه هستند. آژانس بین المللی انرژی گزارش آینده خود را در نیمه سپتامبر یا شش هفته تا پایان مهلت تعیین شده از سوی امریکا برای این که مشتریان ایران خرید نفت خود از ایران را متوقف سازند، منتشر خواهد کرد. اوپک نیز گزارش خود را در هفته آینده منتشر خواهد کرد.

فاتیما رضایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*