«

»

آگوست 04

بده بستانهای نفتی و گازی آمریکا و ایتالیا

853851772370205
آمریکایی ها قصد دارند در میادین گازی لیبی کار کنند و شرکت Eni ممکن است در قبال دریافت مجوزی برای فعالیت در چاههای نفتی و گازی خلیج مکزیک، سهمی به آنها بدهد. ریک پری، وزیر انرژی آمریکا در آستانۀ دیدار کونته با کاخ سفید از ترامپ خواست با قدرت تمام مسألۀ خط لولۀ گازی TAP را در حوزه امنیت انرژی مطرح سازد. پس از انتقاداتی که به نورث استریم ٢ وارد آمد، این اقدام ١٥% نیاز ایتالیا را تأمین خواهد کرد و یکی از جایگزین های صادرات گاز روسیه به اروپا خواهد بود.
در حوزه سیاسی منطق دیدار میان ترامپ و کونته، نخست وزیر ایتالیا روشن است. ترامپ به تکیه گاهی در اروپا برای مهار طرح های مشترک فرانسه و آلمان نیاز دارد. کونته نیز به مشروعیتی نیاز دارد که از پذیرایی گرم در کاخ سفید به وی خواهد رسید. لیکن پرونده های بسیاری روی میز قرار دارند.

منابع کاخ سفید اعلام کردند که حمایت مطلوب در رابطه با لیبی دریافت خواهیم کرد. آمریکا می خواهد در کنفرانسی که رم قصد دارد در فصل پاییز برگزار کند، احتمالاً با حضور پمپئو شرکت نماید. زیرا ترامپ درگیر اجلاس آ.سه.آن در سنگاپور، اجلاس گروه ٢٠ در آرژانتین و انتخابات میاندوره ای است.

بهرحال نباید انتظار کاهش تحریم های ضدروسی در کوتاه مدت را داشته باشیم. آمریکا قصد ندارد الحاق کریمه را به رسمیت بشناسد. مسوولان پروندۀ اوکراین خبر می دهند که پمپئو در این خصوص که ایتالیا خط مشی مشترکی را در این رابطه در پیش خواهد گرفت، به کنگره اطمینان داد.

در لیبی نیز آمریکا علاوه بر حمایت سیاسی همچنان به عملیات ضدتروریستی که پیش از این اوباما انجام می داد، ادامه خواهد داد.

ایتالیا در افغانستان پرسنل لجستیک خود را کاهش خواهد داد، ولی تعداد نظامیان را کاهش نخواهد داد.

ایتالیا فعلاً به سوریه نخواهد رفت. اقدامات اطلاعاتی امری اجتناب ناپذیر خواهند بود. در عراق باید ثبات ایجاد کرد و به همین علت احتمال افزایش مستشارانی که در عرصۀ آموزش مشغول اند، وجود دارد.

در ضمن به نظر می رسد پس از نشست یونکر مسألۀ جنگ عوارض گمرکی رفع شده باشد. لیکن کونته خرسند خواهد بود اگر ترامپ با رفتارهایی ملموس در جهت کمک به اقتصاد ایتالیا دوستی خود را ثابت کند. آمریکایی ها قصد دارند در میادین گازی لیبی کار کنند و شرکت Eni ممکن است در قبال دریافت مجوزی برای فعالیت در چاههای نفتی و گازی خلیج مکزیک، سهمی به آنها بدهد.

درست است که سیاست «اول آمریکا»ی ترامپ بر سرمایه گذاری به ویژه روی محصولات آمریکایی تأکید دارد ولی ایتالیا در این زمینه از واحدهای آماده برخوردار است که می تواند در رابطه با آنها نشانه ای از دوستی دریافت کند. برای واشنگتن هزینۀ چندانی ندارد ولی این به معنای رشد و کار برای ایتالیاست همان گونه که درمورد برنامۀ جنگنده های اف ٣٥ رخ داده بود. برنامه ای که آمریکا انتظار دارد ادامه یابد.

ریک پری، وزیر انرژی آمریکا در آستانۀ دیدار کونته با کاخ سفید از ترامپ خواست با قدرت تمام مسألۀ خط لولۀ گازی TAP را در حوزه امنیت انرژی مطرح سازد. پس از انتقاداتی که به نورث استریم ٢ وارد آمد، این اقدام ١٥% نیاز ایتالیا را تأمین خواهد کرد و یکی از جایگزین های صادرات گاز روسیه به اروپا خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*