«

»

ژوئن 24

روابط بین بانکی میان کشورها با ارز دیجیتال

1977352_Page__2
شبکه خبری آربی سی روسیه خبری جالب را در روز 17مه منتشر کرد: ایران و روسیه برای اجتناب از تحریم های غرب می توانند از رمزنگاری پولی استفاده کنند. محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس، رمزنگاری پولی را روشی امیدوارکننده برای هر دو طرف برای دور زدن تحریم ها، جلوگیری از معاملات دلاری معرفی کرد. سیستمی که از نظر او می تواند جایگزینی مطمئن برای سیستم پرداخت بین بانکی سوئیفت باشد.

پورابراهیمی افزود که درباره این موضوع در کمیته سیاست های دولتی دوما بحث کرده تا با اتخاذ سیاست های اقتصادی مناسب دو کشور بتوانند همکاری خود را در این زمینه گسترش دهند: “روس ها هم دیدگاه ما را دارند. ما معتقدیم که اگر بتوانیم این قضیه را مدیریت کرده و به پیش ببریم آن گاه اولین کشوری خواهیم بود که از سیستم رمزنگاری پول برای مبادله کالا استفاده می کنیم.” مقام روسی نیز در مقابل تاکید کرد: «روابط بین بانکی میان کشورها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در برابر تحریم های بین المللی که هر دو کشور ایران و روسیه با آن روبه رو هستند می توان از این شیوه ها استفاده کرد.» به گزارش آربی سی جلسه گروه های کاری بین بانکی در زمینه همکاری های مالی و بین بانکی در تاریخ 5 جولای در تهران برگزار خواهد شد.

محمدرضا پورابراهیمی درباره ارزهای رمزینه و ایجاد ارز ملی مجازی اظهار کرد: یکی از پدیده های نوین که در تمامی دنیا مطرح شده به بحث ارزهای مجازی و البته ایجاد ارز ملی مجازی به دلیل تسهیل مراودات اقتصادی و دور زدن تحریم ها اختصاص دارد.

وی افزود: استفاده از ارزهای دیجیتالی خارجی به دلیل عدم شفافیت و نداشتن پشتوانه معتبر می تواند برای کشور مخاطراتی جدی در سیستم بانکی ایجاد کند؛ در واقع برای رفع این مشکل باید در مسیر توسعه ارز دیجیتال ملی گام برداشت.

این نماینده مجلس با اشاره به مزایای ارز ملی مجازی ایران گفت: ارز ملی مجازی توسط کارشناسان کشور ساخته می شود و تنظیمات ارز نیز به تبع در اختیار تنظیم کننده است که باعث می شود ارز با چارچوب فعالیتی و پشتوانه مشخص در حوزه های مقرر شده قابل استفاده باشد؛ این در حالی است که ارزهای خارجی از جمله بیت کوین صرفا در داخل کشور معامله می شوند اما فعالیت اصلی آن در خارج از کشور است.

پورابراهیمی با بیان اینکه ارز دیجیتال ایران می تواند مراودات اقتصادی کشور را گسترش دهد گفت: ارز رمزنگاری شده ملی می تواند یک بستر برای پیمان های پولی چندجانبه میان ایران و کشورهایی باشد که علاقه همکاری اقتصادی با ایران دارند اما به سبب تحریم ها تا به امروز نمی توانستند با ایران مراودات اقتصادی داشته باشند؛ لذا باید ساختار این رمزینه پول برای فعالیت اقتصادی مناسب باشد و در عین حال به صورت بین المللی پذیرش شود.

پورابراهیمی در خصوص ضد تحریم بودن ارزهای دیجیتالی خاطر نشان کرد: یکی از مزایای ارز دیجیتال عدم ارتباط با تنظیم کننده مالی ایالات متحده آمریکا است و همین مسئله باعث شده تا تحریم ها دور زده شود. با توجه به اینکه هیچگونه ارز ملی مجازی فعلا در کشور طراحی نشده و موجود نیست، بر اساس آمارهای دریافت شده با وجود اینکه بخش بسیار محدودی از مردم کشورمان مشتری ارزهای مجازی و این بازار نوین هستند تا به امروز رقمی بیش از 2/5 میلیارد دلار به منظور خرید ارز دیجیتالی از کشور خارج شده و بیشتر فعالان حوزه پول دیجیتالی به منظور سفته بازی و سودهای کلان وارد این عرصه می شوند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بانک مرکزی به عنوان قانونگذار حوزه ارزی کشور باید نسبت به صدور مجوزهای لازم برای ایجاد ارز دیجیتالی ملی و بهره گیری از آن اقدام کند.

ونزوئلا کشور دیگری است که با تحریم های بین المللی روبرو است و اخیرا ارز دیجیتال خود با پشتوانه نفت را رو کرده است و با انتقاداتی جهانی درباره ورود غیرقانونی این ارز به بازارهای مالی جهانی روبرو شده است. پس از پتروی ونزوئلا، ترکیه و ایران نیز علاقه خود را به مانند روسیه برای جایگزینی ارزهای دیجیتال در معاملات تا اواسط سال 2019 اعلام کرده اند.

منبع: کوین تلگراف/ مترجم: روزبه آرش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*