پیش بینی میلیاردر نفتی آمریکایی از رسیدن قیمت نفت به ۶۰ دلار » دکتر منصور معظمی

«

»

سپتامبر 27

پیش بینی میلیاردر نفتی آمریکایی از رسیدن قیمت نفت به ۶۰ دلار

509514326672485
“هارولد هَم”، پیشتاز شیل پیش بینیهای اغراق شده ایالات متحده را مورد انتقاد قرار می دهد. “هارولد هم”، میلیاردر نفتی می گوید که دولت آمریکا در مورد پیش بینی تولید بیش از 1 میلیون بشکه در روز این کشور خیلی خوش بین بوده و این اشتباه فاحش قیمتهای جهانی نفت خام را دگرگون خواهد کرد. بر اساس گفته هم، رئیس شرکت “کنتیننتال ریسورسز Continental Resources (منابع قاره‌ای) ” و پیشتاز صنعت شیل، پیش بینی این تولید در سال جاری احتمالا حدود 500 هزار بشکه خواهد بود که از پیش بینی اولیه توسط اداره اطلاع رسانی انرژی ایالات متحده بسیار فاصله دارد.

هَم در مصاحبه ای با تلویزیون بلومبرگ گفت پیش بینی اداره اطلاع رسانی انرژی ایالات متحده “دقیقا اشتباه آشکار” است که به شکست در محاسبه یک نظم جدید در بین حفاران ایالات متحده می انجامد. وی گفت: “ما توانایی تولید کل این میزان پیش بینی شده را داریم، اما شما باید به بازگشت سرمایه دست پیدا کنید.” وی افزود :”این همان جایی است که مردم در این سه ماهه گذشته و سال جاری شاهد بوده اند”.

بنابر باور هم، سناریوی دولت به وخیم تر شدن یک عرضه اضافی که نفت ایالات متحده در یک کاهش زیاد نسبت به نفت خام بین المللی قرا بگیرد کمک کرده است. وی گفت که این اقدام برهم زننده است و زمانی که ما در حال کم کردن قیمت جهانی نفت برنت تا 6 دلار در هر بشکه هستیم، این کار آمریکا را جلو نمی اندازد بلکه عقب انداخته و در رتبه آخر قرار می دهد. و این نتیجه میزان اغراق شده برآورد اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکاست.”

هم در پایان افزود: “حالا آشکار شد که مبنای برآورد اداره اطلاع رسانی انرژی اشتباه بوده و قیمتها می تواند از حدود 50 دلار کنونی در هر بشکه به 60 دلار برسد.”

هارولد هم، ماه گذشته هشدار داده بود که نفت ۵۰ دلاری دوام زیادی نخواهد داشت و در صورت سقوط قیمت نفت به پایین ۴۰ دلار در هر بشکه، ممکن است بسیاری از تولیدکنندگان اسیب ببینند. لذا تمدید توافق کاهش تولید اوپک، برای مهار عرضه بوده است.

هم، مدیرعامل، موسس و سهامدار عمده شرکت کنتیننتال ریسورسز که ثروتش طی 12 ماه به میزان دو میلیارد دلار افزایش پیدا کرد، در حال حاضر با ثروت 5/5 میلیارد دلار در جایگاه صدو سی و ششم میلیاردرهای دنیا قرار گرفته است. وی هم اکنون مالک 72 درصد سهام شرکت کانتیننتال ریسورس‌، یک شرکت مستقل استخراج و تولید نفت و گاز طبیعی در آمریکا است. هم در سال 2012 از سوی نشریه تایم در فهرست 100 شخصیت بانفوذ جهان انتخاب شده بود و همچنین از سوی نشریه فوربس یکی از ثروتمندان جهان معرفی شده است که دارای ثروتی حدود 11.3 میلیارد دلار است. وی کاشف حوزه نفتی بیکن بین ایالتهای داکوتای شمالی و مونتانا است. شرکت نفتی اش کنتینانتال ریسورس روزانه 700 هزار بشکه نفت از این حوزه استخراج می کند.

هم در سپتامبر 2016 در مصاحبه ای با فایننشال تایمز، از اوپک و روسیه درخواست کرده بود به کمک صنعت نفت شیل آمریکا بشتابند. وی گفت زمان آن رسیده است تا کشورهای تولیدکننده بر سر فریز تولیدات نفتی توافق کنند تا به این صورت، به افزایش بهای نفت کمک شود. هم قبل از نشست اوپک در نوامبر سال 2014 اوپک را یک “ببر بدون دندان” خوانده بود. وی کاهش تولید نفت اوپک را پیش بینی کرده بود. هم درپاسخ به عربستان درسال 2014 گفته بود قبل از اینکه شیل اویل و شیل گاز از میدان خارج شده و اوپک از هم فروخواهد پاشید. هم به شدت منتقد وضع مقررات در حوزه استخراج نفت و گاز است و اعتقاد دارد آمریکا برای قطع وابستگی خود به منابع انرژی خاورمیانه، باید توسعه صنعت شیل را تسهیل کند. وی در اظهار نظری جنجالی گفته بود: “هر بار ما نتوانیم چاه نفتی را در آمریکا حفر کنیم، تروریسم در خاور میانه تأمین مالی می‌شود.”

هم در طول رقابتهای انتخاباتی ریاست جمهوری 2016، مشاور انرژی ترامپ بود و ترامپ در همان زمان وی را یکی از گزینه های وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد. پس از انتخابات ترامپ وی یکی از گزینه های وزارت منابع طبیعی داخلی بود. وی همچنین مشاور انرژی میت رامنی در انتخابات سال 2012 بود.

فاتیما رضایی/ نفت ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*